Park im. S. Żeromskiego

W dalszym ciągu poszukujemy coraz bardziej widocznych oznak zbliżającej się wiosny. Tym razem spacer po Parku im Stefana Żeromskiego. To jeden z większych parków miejskich usytuowany w bezpośrednim pobliżu centrum miasta.

Rozpoczynamy spacer o godzinie 11:00 przy pomniku Adama Mickiewicza. Zaraz obok powinniśmy odnaleźć rozkwitające krzewy derenia jadalnego. na fragmencie parku w otoczeniu pomnika A.Mickiewicza odnajdziemy i bez kłopotu rozpoznamy kasztanowce, buki, dęby i z pewnością ciekawie wyglądające coraz bardziej pęczniejące pączki grabu. Przejdziemy w dół do bramy zaplecza Teatru Współczesnego i zobaczymy zimozielony krzew głogownika Frasera z czerwonymi coraz większymi młodymi pączkami. Ulica Jarowita dojdziemy do dawnej francuskiej części parku. Zobaczymy robinie akacjowe, Jesiony wyniosłe w formie pendula, leszczynę turecka i biotę wschodnią. Przyjrzymy się charakterystycznym gałązkom miłorzebu japońskiego i cierniom glediczji trójcierniowej. Przejdziemy na główną część Parku Żeromskiego i trafimy na skrzydłożech, być może jeszcze kwitnący krzew oczaru, rosnąca w pbliżu surmię wielkokwiatową i mocno pochylony, podparty kłęk amerykański z młodymi odrostami. Przejdziemy w kierunku górki saneczkowej mijając po drodze kaline hordowinę z coraz większymi omszonymi pączkami, zobaczymy modrzew, choinę kanadyjską i rzadkie cisy krótkoigłowe, porównamy szyszki i igły sosny czarnej i sosny wejmutki. Skierujemy się w stronę Hotelu Park w pobliżu którego obejrzymy coraz bardziej rozwijające się czerwone pączki grujecznika japońskiego. Może znajdziemy jeszcze czarne wysuszone jagódki korkowca amurskiego i jego romboidalne pęknięcia kory. Przy skrzyżowaniu ulic Matejki i Piłsudskiego powinniśmy znaleźć duże skupienia derenia japońskiego.
Spacer będzie trwał około 2-3 godziny. Mimo ciągle bezlistnego stanu drzew z pewnością rozpoznamy wiele gatunków w oparciu o ich inne charakterystyczne cech.

Serdecznie zapraszam na wspólny spacer.

    • spacery, 13/03/2023, 13:48

    Odpowiedz

    Dziękuję za proszenie ale w niedzielę o godz. 11-tej nie mogę być. Czekam na spacery w inne dni. Pozdrawiam serdecznie. Elwira Słowikowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.