Zapowiedzi spacerów z rozpoznawaniem drzew i krzewów w 2022 r.

Kolejny dłuższy spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów na terenie Zielonych zakątków Szczecina i najbliższych okolic.
Startujemy o godzinie 10:00 sprzed bramy Kąpieliska Głębokie. Idziemy ulica Jaworową rozglądając się za ciekawymi nasadzeniami wzdłuż ulicy. Zahaczamy o Miejską Bibliotekę Publiczna nr 11 gdzie przed laty mieściła się Brytyjskia Misja Repatriacyjna. Dalej, lasem kierujemy się do Bartoszewa. Po drodze rozglądamy sie odnajdując elementy pozwalające nam na rozpoznawanie gatunków drzew i krzewów wciąż jeszcze w stanie bezlistnym. Wiele z nich szykuje się już do wiosny. Na wielu gałązkach coraz pełniejsze są pączki oczekujące na cieplejsze dni. W Bartoszewie odpoczynek z możliwością skorzystanie z miejscowej Gospody. Powrót inną trasą przez Pilchowo i dalej ulica Osowską i leśnymi ścieżkami przez Polanę Sportową do pętli tramwajowej Głębokie.
Zapraszam na kolejny spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów w stanie bezlistnym. Ruszamy na rzadko odwiedzane zielone zakątki Szczecina. Rozpoczynamy od dwóch starych cmentarzy przy ulicy Nowy Świat oraz ulicy Inwalidzkiej. Zajrzymy na bogaty pod względem dendrologicznym teren kościoła w Skolwinie. Tu w zasadzie spacer się kończy. Autobusem można wrócić do śródmieścia. Ale dla wytrwałych, mam propozycję dalszego spaceru aż na przystanek Podbórz, przez wieżę widokową przy Wododziale a może i przez Alt Buchholz. Druga część spaceru w znacznej mierze może mniej interesująca dendrologicznie, natomiast bardzo interesująca pod względem widokowym. Północne dzielnice Szczecina wraz z Północnym Szlakiem Widokowym w coraz większym stopniu wzbudzają zainteresowanie Szczecinian.
Zapraszam na inaugurację spacerów z rozpoznawaniem drzew i krzewów. Pierwszy w 2022 roku, inauguracyjny spacer – od bramy Kąpieliska Arkonka przez Syrenie Stawy, Dolny i Górny tzw Ogród Botaniczny, Różankę, okolice Teatru Letniego aż pod Pomnik Czynu Polaków
Długi zimowy spacer z próbą rozpoznania drzew i krzewów w oparciu o skąpe informacje. Choć brak liści – podstawowego elementu do rozpoznań to pomimo tego na podstawie pokroju, kory, kształtu i grubości gałązek, wielkości i usytuowania pączków – z pewnością uda nam się rozpoznać wiele gatunków. Być może wiele drzew i krzewów pamiętamy z wiosennych i letnich spacerów a teraz przyjrzymy się jak wyglądają zimą. Nawet jeśli grunt będzie ośnieżony, to na śniegu znajdziemy z pewnością wiele elementów które będą dla nas wyraźnymi wskaźnikami.
Zapraszam jak zwykle bardzo serdecznie na wspólny spacer.
Start jak zawsze punktualnie, tym razem o godzinie 11:00 spod bramki kąpieliska Arkonka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.