Cmentarz Centralny

Założony w 1900 roku Cmentarz Centralny miał spełniać rolę zarówno jako miejsce pochówków jak i miejsce interesującego zielonego ogrodu. Starannie zaprojektowane aleje i zadrzewienia dopiero teraz po ponad 100 latach ukazują rozmach i piękno kompozycji przestrzennej. Odpowiednio zaplanowane nasadzenia miały przybierać różne kolory na przestrzeni pór roku. To najbogatszy pod względem dendrologiczny zielony teren Szczecina.

Już przed Bramą Główną wita nas olbrzymia kępa cisów. Po obu stronach bramy wielkie krzewy bukszpanów. Platany wzdłuż lekko krętej alei prowadzącej do kaplicy i wielka otwarta przestrzeń zwieńczona Pomnikiem Braterstwa Broni. Cisy, daglezje zielone, choiny kanadyjskie, jodły, świerki i rosnące na zmianę z nimi buki, dęby, graby, wiązy. Co kilka kroków napotykamy wielkie ponad stuletnie drzewa najróżniejszych gatunków. Są wśród nich prawdziwe rarytasy których nie znajdziemy w innych parkach.

150 hektarów Cmentarza Centralnego i bogactwo obiektów dendrologicznych to z pewnością za dużo jak na jeden spacer. Ograniczymy go do 2,5 godziny a pozostałą część zwiedzimy podczas dwóch czy trzech kolejnych spacerów.

Zbieramy się i wyruszamy dokładnie o godzinie 11:00 spod Bramy Głównej.

Zapraszam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.