Kilka słów o blogu i o sobie.

Kiedy swoim wnukom chciałem pokazać różnorodność gatunków drzew w Parku im. S. Żeromskiego zdałem sobie sprawę jak mało wiem. Zacząłem szukać literatury, przewodników, odnalazłem w internecie trochę informacji o parku. W końcu udało mi się zdobyć album „Zieleń Szczecina”. Podążając po parkach wg opisów i szkiców, zaznaczając na mapce google położenie poszczególnych zidentyfikowanych gatunków drzew, gromadząc zdjęcia z różnych okresów wegetacyjnych,  zacząłem powoli tworzyć sporą bazę danych. Facebook i google nie są jednak miejscami moich marzeń  do prezentacji takich informacji.  Pierwsza część zgromadzonych danych została zaprezentowana na mapie Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Szczecina w profilu   „Drzewa i krzewy Szczecina„.

Po wiosennej rejestracji fotograficznej, ogromna ilość zdjęć czeka na przyporządkowanie ich do miejsc i gatunków drzew i do zaktualizowania profilu w SIP.

Niezależnie powstaje ten blog.

Łatwiej go aktualizować a potem zgromadzone materiały wykorzystać do aktualizacji profilu geoportalu Szczecina.

W Aktualnościach przedstawiać będę  bieżące warte uwagi ciekawostki dotyczące miejskiej zieleni  Szczecina.

W Interwencjach chcę pokazać na zdjęciach miejsca, w których moim skromnym zdaniem niezbędna jest interwencja odpowiednich służb miejskich. O ile w lesie czy puszczy zwalone drzewo powinno pozostać, tak w miejskim parku, zarówno ze względów sanitarnych, z uwagi na bezpieczeństwo odwiedzających park, jak i ze względów estetycznych usuwanie wyschniętych drzew, usuwanie suchych konarów i gałęzi jest konieczne.  Czasem jakieś drobne wycinki samosiejek, niezbędne są  dla wyeksponowania szczególnie interesujących gatunków. Nie można też zapominać o odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych chroniących młode nasadzenia zarówno przed uszkodzeniem jak i wyschnięciem.

Jeśli moje zdjęcia i wpisy w jakiś sposób pomogą w planowaniu takich zabiegów pielęgnacyjnych, to czas który temu poświęcam nie idzie na marne.

W kategorii Parki znajdą się informacje i interesujących drzewach i krzewach z poszczególnych parków ale też propozycje krótszych lub dłuższych spacerów dla rozpoznania gatunków drzew.

Pisanie tego bloga jest nowym doświadczeniem i początkowo może być nieco nieporadne. Mam nadzieje że z czasem nabędę więcej doświadczeń.

Zawsze chętnie zaakceptuję wszelkiego rodzaju współpracę z osobami o podobnych zainteresowaniach.

 

Paweł Madejski

tel 601 444 516

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.