Kiedy swoim wnukom chciałem pokazać różnorodność gatunków drzew w Parku im. S. Żeromskiego zdałem sobie sprawę jak mało wiem. Zacząłem szukać literatury, przewodników, odnalazłem w internecie trochę informacji o parku. W końcu udało mi się zdobyć album „Zieleń Szczecina”. Podążając po parkach wg opisów i szkiców, zaznaczając na mapce google położenie poszczególnych zidentyfikowanych gatunków drzew, gromadząc zdjęcia z różnych okresów wegetacyjnych, zacząłem powoli tworzyć sporą bazę danych. Facebook i google nie są jednak miejscami moich marzeń do prezentacji takich informacji. Pierwsza część zgromadzonych danych została zaprezentowana na mapie Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Szczecina w profilu „Drzewa i krzewy Szczecina„.
Po wiosennej rejestracji fotograficznej, ogromna ilość zdjęć czeka na przyporządkowanie ich do miejsc i gatunków drzew i do zaktualizowania profilu w SIP.
Niezależnie powstaje ten blog.
Łatwiej go aktualizować a potem zgromadzone materiały wykorzystać do aktualizacji profilu geoportalu Szczecina.
W Aktualnościach przedstawiać będę bieżące warte uwagi ciekawostki dotyczące miejskiej zieleni Szczecina.
W Interwencjach chcę pokazać na zdjęciach miejsca, w których moim skromnym zdaniem niezbędna jest interwencja odpowiednich służb miejskich. O ile w lesie czy puszczy zwalone drzewo powinno pozostać, tak w miejskim parku, zarówno ze względów sanitarnych, z uwagi na bezpieczeństwo odwiedzających park, jak i ze względów estetycznych usuwanie wyschniętych drzew, usuwanie suchych konarów i gałęzi jest konieczne. Czasem jakieś drobne wycinki samosiejek, niezbędne są dla wyeksponowania szczególnie interesujących gatunków. Nie można też zapominać o odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych chroniących młode nasadzenia zarówno przed uszkodzeniem jak i wyschnięciem.
Jeśli moje zdjęcia i wpisy w jakiś sposób pomogą w planowaniu takich zabiegów pielęgnacyjnych, to czas który temu poświęcam nie idzie na marne.
W kategorii Parki znajdą się informacje i interesujących drzewach i krzewach z poszczególnych parków ale też propozycje krótszych lub dłuższych spacerów dla rozpoznania gatunków drzew.
Pisanie tego bloga jest nowym doświadczeniem i początkowo może być nieco nieporadne. Mam nadzieje że z czasem nabędę więcej doświadczeń.
Zawsze chętnie zaakceptuję wszelkiego rodzaju współpracę z osobami o podobnych zainteresowaniach.
Paweł Madejski
tel 601 444 516
Dodaj komentarz